1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Yeni Bir Antibiyotik Keşfedildi

Yeni Bir Antibiyotik Keşfedildi

McMaster Üniversitesi'nde çalışmalarına devam eden Beth Clup, bakterilere karşı yeni bir antibiyotik geliştirdi.

Research Scientist Looks into Microscope. He's Conducts Experiments in Modern Laboratory.

Bilinçsiz kullanılan antibiyotikler genellikle bakterilerin daha güçlü hale gelmesine ve dirençlerinin artmasına sebep oluyor. Fakat McMaster Üniversitesi bilim insanları bakterileri öldüren yeni bir antibiyotik geliştirdi.

Bakterilerin Hücre Duvarlarını İncelterek Bölünmelerini Engelliyor

McMaster Üniversitesi’nde geliştirilen yeni antibiyotik sürekli şekil değiştiren bakterilere karşı keşfedilmiş yeni bir silah. Yanlış kullanılan antibiyotikler sonucunda bakteriler başkalışım geçirerek daha güçlü hale geliyordu. Yeni bulunan Corbomycin ve Complestatin maddeleri ile bakterilerin hücre duvarları zayıflatılıyor. Hücre duvarları incelen bakteriler ise etkisiz hale getiriliyor. Yapısı değişmiş güçlenmiş bakteriler yeni antibiyotik ile birlikte kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

McMaster Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları geliştirdikleri antibiyotiği ilk olarak farelerde denedi. Yapılan deneylerin sonrasında farelerin yeni antibiyotiğe kolay uyum sağladığı gözlemlendi. Ayrıca çalışmada görev alan bilim insanları bir çok ciddi bakteriyel enfeksiyona sebep olan Staphylococcus Aureus bakterisi içinde çözüm olacağını belirtti. Çalışmayı yürüten bilim insanları geliştirdikleri antibiyotiğin penisilin gibi antibiyotiklerden ziyade bakterilerin hücre duvarlarını incelterek bölünmelerini engellediğini belirtti.

Yorum Yap