1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Yeni Bir Derin Deniz Canlısı Keşfedildi

Yeni Bir Derin Deniz Canlısı Keşfedildi

Bilim insanları denizlerin derinlerinde yaşayan yeni bir canlı keşfetti. Bu canlı için verdikleri isime ilham kaynağı ise Metallica grubu oldu.

metallica

Avrupalı bilim insanları, denizlerin derin bölgelerinde yaşayan yeni bir canlı türü keşfetti. Araştırmacılar canlıya isim vermek için ise dünyaca ünlü müzik grubu Metallica’dan ilham aldı.

Metallica Instagram’dan Paylaştı

Bilim insanları keşfinde bulundukları şey her ne ise ona istedikleri ismi verme hakkına sahip oluyor. Araştırmacılar bazı durumlarda sınırlandırılsalarda genellikle isimlendirme için sınırsız özgürlüğe sahip oluyorlar. Genellikle kendi isimlerini keşiflerinde kullanan araştırmacılar bu kez ilginç bir şekilde denizlerin derin bölgelerinde yaşayan keşfettikleri canlı türüne ismini ünlü metal grubu Metallica’dan esinlenerek verdi. Bilim insanları tarafından keşfedilen yeni canlı Macrostylis Metallicola olarak adlandırıldı.

İsimlerinden esinlenildiğini öğrenen Metallica grubu yeni canlı ile ilgili bir Instagram paylaşımında bulundu. Almanya, Frankfurt’ta görev alan bilim insanları Pasifik Okyanusu’nun Kuzey tabanında yeni canlıyı keşfetti. Bilim insanları canlının ismi için neden Metallica’dan esinlendiklerine ise yeni canlı ile grubun ortak özelliklere sahip olması diyerek açıklık getirdi. Metallica grubu yaptığı açıklamada ise keşfedilen canlının karanlıkta gezdiği, gözünün olmadığı ve renksiz olduğunu vurguladı. Ayrıca canlının yaşadığı yerde bol miktarda kobalt, bakır gibi metal maddeler bulunduğunu belirtti.

View this post on Instagram

We’ve played on all seven continents, made it into the Rock & Roll Hall of Fame and now… we’re a crustacean! Senckenberg researcher Dr. Torben Riehl and Dr. Bart De Smet of Ghent University in Belgium have discovered a new crustacean species in the depths of the northern Pacifica Ocean and decided to name it after some rock band… Welcome to our world Macrostylis metallicola! First of all, stellar name Dr. Riehl. Second, what an honor! Not only did Dr. Riehn name his discovery after a band as he has been a fan since childhood, The Thing That Should Not Be has a few things in common with us. The worm-like creature dwells in complete darkness, has no eyes, and is colorless. Talk about Blackened! It also lives amongst metallic nodules containing cobalt, copper, manganese, nickel, and rare-earth elements. So it basically lives in a rock stadium? Now that’s one metal crustacean! You just never know what you’ll find lurking beneath the sea. Art by @anyfranksz

A post shared by Metallica (@metallica) on

 

Yorum Yap