1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Covid-19 Sebebi ile Hava Kirliliği Azalıyor

Covid-19 Sebebi ile Hava Kirliliği Azalıyor

Çin üzerinden dünyaya yayılan Covid-19 virüsünün hava kirliliğinin ciddi bir biçimde azalmasına sebep olduğu ortaya çıktı.

kirli hava

2019 sonlarına doğru dünyaya Çin üzerinden yayılmaya başlayan Covid-19 ( Corona virüs) şimdiye kadar 2900’den fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açtı. Ayrıca dünya üzerinde ülkelere çeşitli ekonomik zararlarda veren virüsün yayılmaya başlamasından bu yana hava kirliliğinin düştüğü belirtildi.

Hava Kirliliği Hızlı Bir Biçimde Düştü

Çin’de ortaya çıkan ve dünyanın bir çok bölgesine yayılan Covid-19 virüsü dünya ticaretine oldukça büyük hasarlar verdi. Bir çok fabrika Covid-19 sebebi ile üretimlerine geçici olarak ara verdi. Ekonomiye zarar veren bu olaylar ise dünyadaki hava kirliliğini hızlı bir şekilde azalttı. NASA’nın yaptığı açıklamada Çin’deki hava kirliliğinin kısa sürede ciddi bir biçimde düştüğü belirtildi.

NASA’nın yaptığı açıklamada paylaştığı fotoğraflarda virüsün başlangıç noktası olan Çin’in Wuhan şehrindeki azot dioksit miktarındaki düşüş oldukça net bir şekilde görüldü. Hava kirliliğindeki azalmanın Wuhan kentinden başlayarak dünyanın diğer bölgelerine de yayıldığı belirtildi. En son hava kirliliğindeki bu derece düşüşün ise 2008 yılındaki küresel ekonomik sıkıntıdan kaynaklı olduğu da açıklamada ayrıca belirtildi.

Yorum Yap