1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Yerli Silahlı Drone TSK’ya Teslim Edildi

Yerli Silahlı Drone TSK’ya Teslim Edildi

ASİSGUARD tarafından geliştirlen yerli silahlı drone Songar geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine eklendi.

songar

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine bugün itibari ile Türkiye’de yapılan yerli silahlı drone modeli Songar eklendi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin talep ve istekleri doğrultusunda bazı değişiklikler yapılan Songar geçtiğimiz günlerde TSK’nın kullanımına sunuldu.

Yerli Silahlı Drone: Songar

ASISGUARD tarafından geliştirilen yerli drone Songar, geçtiğimiz yıl düzenlenen Uluslararası Sanayi Fuarı’nda ortaya çıkıp insanlar tarafından merakla karşılanmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giren Songar, elektronik nişangah ve balistik hesaplama ile ilgili geliştirilmeye devam ediliyor. Songar’ın TSK’nın envanterine girmesi ile ilgili açıklama yapan ASISGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, bu konu ilee ilgili fazlasıyla gurur duyduklarını, Songar’ın ilk yerli silahlı drone olduğunu ve geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Türkiye’de geliştirilip TSK envanterine giren ilk yerli silahlı drone olan Songar, 10 kilometre yarıçapında hareket edebiliyor. 200 adet 5.56 mermisi taşıyabilen Songar aynı zamanda eş zamanlı görüntü servisinde de bulunabiliyor. Songar’a ayriyeten TUBITAK tarafından geliştirilen bomba atar sisteminin entegresi ile Songar TSK tarafından oldukça etkili bir silah olarak görülüyor.

Yorum Yap