1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. ABD’li Gilead Sciences Firması Covid-19’un İlacı Buldu

ABD’li Gilead Sciences Firması Covid-19’un İlacı Buldu

ABD'li Gilead Sciences adlı biyoteknoloji şirketi bütün dünyada etkisini sürdüren Covid-19 salgının ilacını bulduğunu iddia etti.


2019’un sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde neredeyse 150 bin kişinin ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüsün ilacı için bir çok ülkede çalışmalar yürütülüyor. ABD’de bulunan Kaliforniya merkezli biyoteknoloji firması Gilead Sciences adlı firma Covid-19 ilacını bulduklarını açıkladı.

Gilead Sciences Covid-19 İlacını Buldu

ABD’de bulunan Gilead Sciences dünyada etkisini sürdüren Covid-19 salgını ile ilgili yaptığı açıklamada ilacı bulduklarını iddia etti. İlacın ana maddesinin şirketin ebola’ya karşı geliştirdiği remdesivir isimli bir adenozin bileşeni olduğu belirtildi. İlacın kullanıldığı University of Chicago’da 127 hastanın tamamında olumlu sonuç alındığı ve hastaların Covid-19’dan bir haftadan kısa sürede kurtulduğu belirtildi.

İlacı alan kişilerin %25’inde ise çeşitli kritik yan etkiler gözlemlendi. Bu etkiler ise sırasıyla çoklu organ yetmezliği, septik şok, akut böbrek yetmezliği ve düşük kan basıncı olarak sıralandı. Remdesivir ilacının şimdiye kadar İtalya’da ve Çin’de bazı bölgelerde kullanıldığı ve olumlu sonuçlar alındığı da ifade edildi.

Yorum Yap