1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. İtalya Koronavirüs Raporu Yayınladı

İtalya Koronavirüs Raporu Yayınladı

2019'un sonlarında Çin üzerinden bütün dünyaya yayılmaya başlayan koronavirüs salgını ile ilgili İtalya yeni bir rapor yayınladı.


2019’un sonlarına doğru ortaya çıkan koronavirüs, dünyada şimdiye kadar 12 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Virüsün yeni merkezi konumundaki İtalya, virüsün hangi yaş gruplarını etkilediği ile ilgili bir raporu kamuoyu ile paylaştı.

İtalya’da Hayatını Kaybedenlerin 36’sı 50 Yaş Altında

Çin’de başlayan koronavirüs salgınında Çin’in salgını kontrol altına almasının ardından Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgının yeni merkezinin Avrupa olduğu açıklandı. Avrupa’da ise 4500’den fazla insanın koronavirüs yüzünden hayatını kaybettiği İtalya virüse karşı en zor durumdaki ülke konumunda yer alıyor. İtalyan Ulusal Sağlık Servisi (ISS), yayınladığı rapor, koronavirüs yüzünden hayatını kaybeden kişilerin yaş,cinsiyet ve hastalık dağılımlarını gösteriyor. İtalyan Ulusal Sağlık Servisi’nin yayınladığı rapora göre İtalya’da koronavirüs sebebi ile hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması 78,5.

ISS’nin paylaştığı rapora göre hayatını kaybeden insanların sadece %1,2’si koronavirüs dışında her hangi bir hastalığa sahip değildi. Bunun dışında raporda verilen bilgilere göre 1 hastalığa sahip kişilerin %23,5’i, 2 hastalığa sahip kişilerin %26,6’sı, 3 hastalığa sahip kişilerinse %48,6’sı koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti. En yaygın semptomların ateş ve kuru öksürük olduğu belirtilirken koronavirüse yakalanan kişilerin %5,7’sinin hiç bir semptom göstermediği belirtildi. Paylaşılan verilere göre koronavirüs yüzünden hayatını kaybeden 3200 kişinin 36’sı 50 yaşın altında iken 9’unun da 40 yaşın altında olduğu belirtildi. Koronavirüs sebebi ile hayatını kaybeden 40 yaşın altında 9 kişinin ise 8’inin erkek olduğu belirtildi.

Yorum Yap