1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Covid-19’un Laboratuvarda Üretilmediği Ortaya Çıktı

Covid-19’un Laboratuvarda Üretilmediği Ortaya Çıktı

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmanın ardından Covid-19 hastalığına yol açan SARD-CoV-2 virüsünün yarasalarda yaşayan yakın bir kuzeni keşfedildi. Bulgular, enfeksiyonun en olası konaklarının yarasalar olduğunu ve virüsün bir laboratuvarda oluşturulmadığını gösteriyor.

covid-19

2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen yeni tip koronavirüsün nedenini aydınlatma çalışmaları sürdürülüyor. SARS-CoV-2 olarak adlandırılan virüsün Çin’in Wuhan kentinde vahşi hayvan pazarında ortaya çıktığı yönünde olsa da salgının ilk başlangıç noktası kesin olarak bilinmiyor. Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün bahsedilen hayvan pazarına 200 metre mesafede olması da bu konuda şüphelere sebep oluyor.

Covid-19’un Laboratuvarda Üretilmediği Ortaya Kondu

Çin’de bilim insanları tarafından yapılan yeni araştırma, yeni tip koronavirüse (covid-19) neden olan SARS-CoV-2 virüsünün kaynağına ilişkin önemli bilgileri ortaya çıkardı. Virüsün yarasaların yakın bir kuzeninde yaşayan yakın kuzenini keşfeden bilim insanları, patojenin SARS-CoV-2 ile yüksek oranda benzerlik gösterdiğini ortaya çıkardı.

RmYN02 olarak adlandırılan yeni koronavirüs, 2019’un sonlarında Çin’in Yunnan eyaletindeki yarasalardan alınan örneklerde bulundu. Current Biology dergisinde paylaşılan çalışmaya göre yeni koronavirüsün genetik analizinin gerçekleştirilmesinden sonra, yeni virüsün SARS-CoV-2 ile yüzde 93.3 benzerliğe sahip olduğu tespit edildi.

Yeni analiz edilen koronavirüsün başak proteininin iki alt biriminde beklenen dışında amino asitlerle karşılaşan bilim insanları bu özelliğin SARS-CoV-2’de de olduğunu belirtti. Bunun yalnızca vahşi doğada yaşanan evrim sürecinde ortaya çıkabileceğini söyleyen bilim insanları, böylelikle SARS-CoV-2’nin labaratuvarda üretildiği iddialarının aksini ortaya çıkarmış oldu.

Yorum Yap