1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Eminönü’nde Gezilecek En Güzel Yerler

Eminönü’nde Gezilecek En Güzel Yerler

Eminönü Gezi Rehberi

Eminönü İstanbul İstanbullular ve dünyanın her yerinden gelen turistler tarafından sıkça ziyaret edilen en yoğun ve hareketli bölümlerden biridir. Eminönü meydanında ve muhteşem kumsalında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yeni Cami, Mısır Çarşısı ve Eminönü Vapur İskelesi Eminönü meydanı yakınında gezip görebileceğiniz yerler. Ayrıca yakınlarda ziyaret edilebilecek en popüler başka yerler de var.

Galata köprüsü, Rüstem Paşa Camii, Türkiye İş Bankası Müzesi, Sirkeci Tren Garı, Gülhane Parkı vb.

Eminönü Gezi Rehberi
Eminönü Gezi Rehberi

Galata Köprüsü

Haliç’in girişinde bulunan ve Karaköy ile Karaköy’ü birbirine bağlayan 490 metre uzunluğundaki Galata Köprüsü. Eminönü İstanbul. Eşsiz tarihi, balık tutma tesisleri ve balıkçılarının yanı sıra köprünün altındaki balık restoranları ile popülerdir. Galata Köprüsü de İstanbul’un önemli ve ünlü simgelerinden biridir.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı, İstanbul’da Eminönü Meydanı’nın hemen yanında yer almaktadır, bu muhteşem Çarşı, rengarenk baharat tezgahları ile harika bir manzaraya sahiptir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir baharat pazarıdır. Her türlü baharatın ve şifalı otların bulunduğu Mısır Çarşısı, İstanbul’un ünlü mekanlarından ve çarşılarından biridir.

Yeni Cami Eminönü İstanbul

İstanbul’un en görkemli camilerinden biri olan Yeni Cami, Eminönü Meydanı’nın hemen yanında, eşsiz mimarisiyle göz kamaştırıyor. Harika bir avlusu var. Caminin içi firuze, mavi ve beyaz motifler ve İznik çinileri ile tasarlanmıştır.

1597 yılında Sultan III. Mehmet, ancak yapı padişahın vefatından sonra ertelenmiştir. Caminin inşaatı Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan döneminde 1663 yılında tamamlanmıştır.

Türkiye İş Bankası Müzesi

1898’lerden kalma Türkiye İş Bankası Müzesi, Yeni Cami ile postane inşaatı arasında en iyi konumda yer almaktadır. Müze, 14 Kasım 2007 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Müzede Türkiye İş Bankası’nın kurulduğu günden bugüne kadar yaşanan tüm ekonomik gelişmeler ve organizasyon yapısına ilişkin belgeler sergileniyor.

Pazartesi, Ramazan ve Kurban Bayramı’nın ilk günleri ve 1 Ocak hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında açıktır. Müzeye herkese ücretsiz giriş var.

Rüstem Paşa Camii

Mısır Çarşısı’nın arka tarafında yer alan Rüstem Paşa Camii, dünyanın en ünlü Türk mimarlarından Mimar Sinan tarafından 1561 yılında inşa edilmiştir. Rüstem Paşa Camii, kusursuz mimari yapısı ve İznik çinileri ile Osmanlı döneminin şaheserleri arasındadır.

Sirkeci Tren İstasyonu

Sirkeci İstasyonu Türkiye’nin en önemli tren istasyonlarından biridir İstanbul’da yer almaktadır. İstasyon, II. Abdülhamid, Avrupa yakasında Sirkeci bölgesinde. Eminönü İstanbul.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı hiç şüphesiz yakınlardaki en popüler ve en çok ziyaret edilen ve ünlü parklardan biridir. Eminönü İstanbul. Muhteşem bahçeleri, birbirinden güzel çiçekleri, havuzları ve dinlenme alanlarıyla ilgi odağı olan Gülhane Parkı. Osmanlı döneminde büyük Topkapı Sarayı için gül yetiştirmek için kullanılmıştır.

Gülhane Parkı’nda muhteşem İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne rastlayabilirsiniz.

Sepetçiler Kasrı – Sepetçiler Sarayı

Sepetçiler Kasrı, İstanbul Eminönü’nün yakınında, Sarayburnu’nda muhteşem Boğaz manzarasına sahip. Sepetçiler Sarayı, Bizans dönemi surları üzerine Sultan İbrahim tarafından 1643 yılında yaptırılmıştır.

Topkapı Sarayı’nın dış bahçesinde ve kıyı kesimlerinde yer alan yapılardan günümüze sadece Sepetçiler Sarayı gelebilmiştir. Eminönü İstanbul yakınlarında gezebileceğiniz nadide yerlerden biridir.

İstanbul Eminönü’nden Beyazıt Kapalı Çarşı’ya Yürüyüş Rotası

İstanbul’un Tarihi Yarımadası olarak da bilinen Fatih semtindeki Beyazıt ve Eminönü semtleri, İstanbul’u yürüyerek keşfetmek isteyenler için harika bir alternatif yol.

Harika bir Pazar günü geçirmek istiyorsanız; İstanbul Eminönü İskelesi’nden başlayıp Beyazıt Meydanı – Kapalıçarşı’ya kadar uzanan bu yürüyüş yolunda birçok tarihi eser, müze, kütüphane ve lezzetli yemekler sizi bekliyor.

Anadolu Yakası’ndan Üsküdar ve Kadıköy vapurlarının yanı sıra Kabataş’taki tramvay hattını kullanarak Eminönü İskelesi’ne gidebilirsiniz.

1890 yılında hizmete giren Eminönü İskelesi’nden başlayan bu yürüyüş rotası, günümüzde halen kullanılan demiryolu ulaşımında önemli bir yere sahiptir. Harika yürüyüş rotanız boyunca Sirkeci Garı’nı da ziyaret edebilir ve garın içinde yer alan “TCDD İstanbul Sirkeci Garı Demiryolu Müzesi”ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda Eminönü’nde gezilecek en güzel yerleri sizin için paylaştık. Bir önceki yazımız olan İstanbul’un En İyi 5 Alışveriş Caddesi 2021 yazımızı okumanızı tavsiye etmekteyiz. Fikir ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap