1. Ana Sayfa
  2. Emlak
  3. Türkiye’nin En Ünlü Tarihi Kaleleri

Türkiye’nin En Ünlü Tarihi Kaleleri

Türkiye Tarihi Kaleler

İnsanlar, avcı-göçebe yaşamı boyunca özellikle vahşi hayvanlardan ve diğer insan topluluklarından korunmak için çevreyi gözlemlemenin getirebileceği risklerin farkında olacakları yüksek yerlerde yaşamaları istenmiştir.

Bu koruma içgüdüsü, verimli tarım arazilerinin, yani ovaların bir yerleşim yeri olmamasını sağlar. Genellikle yamacın çevresinde bir tepe, dağ veya kale bulunur. İnsanlar ayrıca kale duvarları içinde yaşarlar. Kalelerin amacı savunma ve korumadır, ancak ihtişamı düşmana bir göz dağı verir. O dönemlerde cemiyetin reisi ve etrafındakiler kalenin içinde lüks içinde yaşıyor, halk kalelerin etrafındaki köylerle bir araya geliyordu.

Doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları ile bir seyahat cenneti olan Türkiye’nin en popüler tarihi kaleleri, yerli ve yabancı birçok turistin mutlaka uğraması gereken yerler üzerindedir. Özellikle tarihi kale ve sarayların kalıntıları hemen her şehrin simgesi olarak bilinmektedir.

Türkiye Tarihi Kaleler
Türkiye Tarihi Kaleler

Anadolu topraklarında kale ve saray kültürü çok büyük bir tarihe sahiptir. Osmanlı’dan Selçuklu’ya kadar birçok farklı imparatorluğun kale kalıntılarına ev sahipliği yapan ülkemiz, farklı mimari ve kültürel dokusu ile ziyaretçilerine kusursuz bir turizm deneyimi yaşatmaktadır.

Aslında en ünlüyü ayırmak zor Türkiye’deki kaleler çünkü kalelerin hepsi insanlar ve turistler arasında yüksek değerlerle çok seviliyor ama tarihi kalelerden bazılarını öne çıkarmak için Diyarbakır Kalesi, Gaziantep Kalesi, Kızkalesi, Van Kalesi, Kilitbahir Kalesi vb.

  • Gaziantep Kalesi – Gaziantep’te kuruldu

Türkiye’nin kahramanlıklarla dolu tarihi kalelerinden biri olan Gaziantep Kalesi’nin kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Roma dönemine ait eserlerin izlerinin tam olarak görülebildiği Gaziantep Kalesi, “Kalelerin Mimarı” olarak kabul edilen Bizans imparatoru Justinyanus döneminde yapılan koruma ve onarım çalışmaları sonucunda bugünkü yerini almıştır. Ancak Roma döneminde gözlem amaçlı kullanıldığı düşünülen kale asıl ihtişamına Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kavuşur.

  • Kilitbahir Kalesi – Çanakkale’de kuruluyor

Kilitbahir Kalesi Türkiye’de kaleler arasında, iç ve dış surlarda yer alır ve avlu 7 katlı üçgen kuleden oluşur. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462-1463 yıllarında yaptırılan kale, 2011 yılında restore edilmeye başlanmıştır.

Muhteşem Kilitbahir Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın en dar yerinde kurulmuştur. Kilitbahir Kalesi 2018 yılında müze olmuştur.

Bu yazımızda Türkiye’nin En Ünlü Tarihi Kaleleri‘ni sizin için açıkladık. Bir önceki yazımız olan İstanbul’un En İyi 5 Alışveriş Caddesi 2021 başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Fikir ve düşüncelerini yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsin 🙂

Yorum Yap