1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Koronavirüs Salgını Sebebiyle Oscar Uygunluk Kriterleri Esnetildi

Koronavirüs Salgını Sebebiyle Oscar Uygunluk Kriterleri Esnetildi

oscar_statuettes

Çin’in Wuhan kentinde 2019’un sonuna doğru ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi sinema sektörü. Sinema sektörünün etkilenmesinin en büyük sebebi ise Covid-19 sebebi ile kapalı kalan sinema salonları ve vizyonu ertelenen filmler. Hollywood’a 20 milyar dolara mal olacağı düşünülen bu salgın sebebi ile Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi daha önce yapılmamış bir karara imza attı.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’dan Covid-19 Kararı

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, yeni tip koronavirüs sebebi ile daha önce alınmamış bir karar aldı. Oscar tarihinde ilk defa bir filmin Oscar’a aday olabilmesi için, Los Angeles’ta en 7 gün boyunca ve üçer seans gösterim şartı bulunmayacak. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi bu şartın sadece bu yıl geçerli olmak suretiyle kardırıldığını belirtti.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, aldığı bu karar ile birlikte koronavirüs sebebi ile sinema salonlarında vizyona girmekten vazgeçen ve Netflix gibi platformlarda yayına giren filmler içinde başvurunun önüne açmış oldu. Bu sene ayrıca Netflix gibi online platformların filmleri de Oscar ödüllerine vizyon şartı bulunmadan aday olabilecek.

Yorum Yap