1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Ozon Deliği Kapanmaya Başladı

Ozon Deliği Kapanmaya Başladı

Bilim insanları Arktik üzerinde bulunan Ozon deliğinin son derece hızlı bir şekilde kapandığını keşfettiler.


Etrafı devasa okyanuslarla çevrili Antarktika’nın üzerinde oluşan Ozon deliğinin bu sene yapılan gözlemlerde olağan üstü bir açıklık kaydedildi. Bilim insanları Arktik üzerindeki ozon deliğinde güçlü bir azalma kaydedildiğini duyurdu.

Ozon Deliği Kapanıyor

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın yaptığı açıklamada Arktik’in üstünde her yıl sonbaharda oluşan ozon deliklerinin nisan ayının ortalarında kapanacağını belirtmişti. Ayrıca bu sene oluşan deliğin daha önce görülmemiş boyutlarda olduğunun altını çizmişti. ESA konu ile ilgili ekstra bir açıklamada bulundu. Copernicus Sentinel-5P uydusundan elde edilen verileri inceleyen bilim insanları, Arktik’teki ozon konsantrasyonlarının ciddi bir biçimde azaldığını farketti.

Dünya’yı Güneş’in zararlı ultraviyole radyasyonundan koruyan doğal, kalkan görevi gören bir gaz tabakası olan Ozon tabakası cilt kanseri ve katarakt gibi sorunların yaşanmasına engel oluyor. Avrupa Uzay Ajansı, internet sitesinden ozon deliğinin güncel durumu ilgili şu açıklamayı yaptı: “14 Mart’tan bu yana Arktik’in üstündeki ozon sütunu, normal ozon deliği olarak düşünülen bir boyuta küçülüyor. Deliğin, nisan ayının ortalarında yeniden kapanmasını bekliyoruz.”

Yorum Yap