1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Hangi Kumaştan Maske Yapılabileceği Açıklandı

Hangi Kumaştan Maske Yapılabileceği Açıklandı

ABD'de görevlerine devam eden bilim insanları bütün dünyayı etkisine alan koronavirüs salgınından korunmak amacı ile takılan ev yapımı maskelerde kullanılan kumaşların hangilerinin kullanımının doğru olduğunu araştırdı. Araştırmalar hibrit kumaşların kullanımı ile virüsten korunma seviyesinin yükseldiği açıklandı.

ev yapımı maske

2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacı ile DSÖ herkesin maske takmasını öneren açıklamalarda bulundu. Sonrasında bir çok ülke gibi Türkiye’de de market ve pazar gibi kalabalık olan yerlere maskesiz giriş yasaklandı. Fakat maske satımının yasaklanması ve maske dağıtımında yaşanan aksaklıklar nedeni ile insanlar evlerinde maske yapımına başlamış durumda.

Hibrit Kumaştan Yapılan Maskeler Yüksek Verimlilikte Korunma Sağlıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Argonne Ulusal Laboratuvarı ve Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, evde yapılan maskelerin yapımında hangi kumaşın kullanılmasının daha doğru olduğunu tespit etmek amacı ile araştırmalarda bulundular. Yapılan araştırmada, pamuk, ipek, şifon ve pazen gibi kumaşlar ve bu kumaşlar ile üretilen maskelerin mikro partikülleri geçirmeme istatistikleri araştırıldı.

Bilim insanları araştırmanın sonucunda her bezin az da olsa bir koruma sağladığı belirtildi. Araştırmada 10 nanometre ile 10 mikrometre arasında büyüklüklere sahip partikülleri test eden bilim insanları hibrit kumaşların test edilen partiküllerin büyük kısmını geçirmeyerek büyük bir koruma sağladığını açıkladı. Araştırmacılar ayrıca doğru şekilde takılmayan maskelerin %60 oranla daha az işe yaradığını belirttiler. Araştırma sonucunda ABD’de araştırmayı yürüten bilim insanları, sadece maske bulunamaması durumunda evde bulunan hibrit kumaşlar ile yapılan maskelerin kullanılabileceğinin altını çizdi.

Yorum Yap