1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Gençler, Türkiye’de Koronavirüs Vaka Sayısının Artış Sebebi

Gençler, Türkiye’de Koronavirüs Vaka Sayısının Artış Sebebi

Prof. Dr. Ateş Kara ve Prof. Dr. İlyas Dökmetaş katıldıkları televizyon programında koronavirüsün neden Türkiye'de hızlı yayıldığını açıkladı.


2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan koronavirüs(covid-19) şimdiye kadar dünya üzerinde neredeyse 40 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Resmi rakamlara göre ülkemizde 10827 vaka bulunan koronavirüsün ülkemizdeki vaka sayısının artış sebebi olarak ise gençlerde görülen hayalet hastalar olduğu belirtildi.

10 Vakadan 3’ü Belirti Göstermiyor

Bir televizyon programına konuk olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Dökmetaş ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, şimdiye kadar sadece 2 kişinin koronavirüs sebebi ile hayatını kaybettiği İzlanda’da yürütülen bir çalışmanın verilerini paylaştı. Prof. Dr. Dökmetaş, 10 kişiden 3’ünün her hangi bir belirti göstermediğini ve buna rağmen virüsü bulaştırabildiklerini söyledi. Yaptığı açıklamaya hayalet vakaların koronavirüs hastalığına sahip olanlara göre aynı derecede değil fakat genede hastalığı bulaştırma ihtimallerinin olduğunu sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Dökmetaş, televizyon programında sözlerine Türkiye’deki vaka sayısındaki artışın temel sebebinin gençlerde görülen hayalet vakalar olduğunu ekledi. Karatinanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kara insanların karşısındaki herkesi koronavirüs hastası olarak görmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Yap