1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Yerli Hızlı Koronavirüs Tanı Kiti Geliştirildi

Yerli Hızlı Koronavirüs Tanı Kiti Geliştirildi

Türk biyoteknoloji firması koronavirüsü on ile on iki dakika arasında tespit edebilen tanı kiti geliştirdi. Tanı kitinin yedi ülkeye gönderildiği belirtildi.

korona

Ankara’da bir biyoteknoloji firması, yeni tip koronavirüs(SARS-CoV-2) hastalığını 10 ila 20 dakika arasında tespit edebilen bir tanı kiti geliştirdi. Üretimi 3 aşamadan oluşan tanı kitinin 7 ülkeye gönderildiği belirtildi.

Yeni Kit ile 10-20 Dakika Arasında Koronavirüs Tespit Edilebiliyor

Ankara’da çalışmalarına devam eden biyoteknoloji firması, koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni bir tanı kiti geliştirdiklerini belirtti. Hastalığın hastanın durumuna göre 10 ila 20 dakika arasında tespit edilebildiği belirtilen kitin üretimi ise 3 farklı aşamadan oluşuyor. Tanı kiti ile ilgili açıklamalarda bulunan Müh. Senem Şimşek, Aralık ayından itibaren çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Aralık ayında daha Türkiye’de vaka yokken kit geliştirdiklerini ve dünya sağlığına hizmet etmek için gönüllü olduklarını belirttiler.

Geliştirdikleri kitin nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi veren Şimşek, virüsün insan vücudunda çoğalması ile testlerin koronavirüsü tespit etmesinin daha hızlı olduğunu belirtti. Virüsün vücuda ilk girdiği anda alınan örneklerden bile 23-24 dakikada sonuca ulaşabildiklerini belirtti. Koronavirüsün 5-6 günde belirtileri göstermeye başladığı ve bu süreçte ise tespit süresinin 10-12 dakika olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Yap