1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüsün Yayılma Hızı Nem ile Azalıyor

Koronavirüsün Yayılma Hızı Nem ile Azalıyor

nem

2019’un sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve an itibari ile 6,3 milyondan fazla insana bulaşan ve 376 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olan yeni tip koronavirüs salgınını bitirmek için dünyanın pek çok bölgesinde bilim insanları aşı ve ilaç çalışmaları yürütüyor.

Birbirinden bağımsız sürdürülen iki yeni araştırma virüsün durdurulması konusunda önemli bir bulgu olan nemli havanın yeni tip koronavirüsün yayılmasını yavaşlattığını paylaştı.

Koronavirüsün yayılması nemli havada yavaş yayılıyor

Paylaşılan iki yeni araştırma %40 ile %60 arasındaki nem oranlarının, koronavirüsün yayılmasını zorlaştırdığını gösteriyor. Araştırmalardan bir tanesini yürüten Yale Üniversitesi’nden immünobiyolog Akiko Iwasaki “Havanın kuru olduğu kış aylarında hayatımızın %90’ınını kapalı alanlarda geçiriyoruz. Bu da virüsün en iyi hayatta kaldığı ve geçiş yaptığı dönemdir” açıklamasında bulundu.

Iwasaki, pilotların ve uçuş görevlisi kişilerin çok daha fazla gribe yakalandığını bunun sebebinin ise olağanüstü derece kuru hava olan kabin havasının sebep olduğunu fark eden  İsviçreli fizikçi Walter Hugentobler ile beraber çalıştı. Ayrıca MIT mühendisi Hazhir Rahmandad yaptığı araştırmada Covid-19’un İran’da kuru havanın bulunduğu bölgelerde yeni tip koronavirüsün daha hızlı yayıldığını keşfetti.

Yorum Yap