1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. İtalya’da Korona Virüsü Sebebiyle Bütün Sinema Salonları Kapatıldı

İtalya’da Korona Virüsü Sebebiyle Bütün Sinema Salonları Kapatıldı

İtalya hükümeti tarafından alınan salonları kapatma kararı ülke ile birlikte bütün dünyadaki sinema sektörünü etkiledi.

cannes_film_festivali_nde_yarisacak_filmlerin_listesi_aciklandi_turk_yapimci_zeynep_atakan_in_filmi_seckiler_arasinda_h276839_98175-557x340

Korona virüsünden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’da hükümet 3 Nisan’a kadar sineme salonlarını kapatma kararı aldı.

İtalya’da Toplam Gişe Hasılatı Son Bir Haftada Yüzde 78 Düşüş Yaşadı

Geçtiğimiz yıl toplam 710 milyon dolar gişe hasılatının elde edildiği İtalya, sinema salonlarının gişe hasılatı konusunda tüm dünyada 10. sırada yer alıyor. Bu yüzden ülkede sinema salonlarının kapatılması sadece ülke sinemasını değil, tüm dünya sinemasını etkiliyor. Öte yandan geçtiğimiz haftanın gişe rakamları, bu karar alınmadan önce de insanların sinema salonlarından uzak durduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz hafta İtalya’daki toplam gişe hasılatı bir önceki haftaya kıyasla yüzde 79’luk düşüş yaşayarak 504 bin dolara geriledi.

İtalya’da alınan bu karar, salgının kontrol altına alınamaması hâlinde Almanya, Fransa, Yunanistan gibi ülkelerde de benzer kararlarının alınıp alınmayacağı sorusunu doğuruyor. Ayrıca Cannes Film Festivali gibi festivallerin akıbeti de belirsizliğini koruyor.

Yorum Yap