1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs Ölüm Oranı Verem Aşısı Uygulanan Ülkelerde 6 Kat Daha Az

Koronavirüs Ölüm Oranı Verem Aşısı Uygulanan Ülkelerde 6 Kat Daha Az

Koronavirüs üzerinde araştırmalarını sürdüren araştırmacılar koronavirüs ölüm oranlarının verem aşısı uygulanan ülkelerde daha düşük olduğu keşfedildi.


Johns Hopkins Üniversitesi’nde görev alan araştırmacılar yaptıkları çalışma sonrasında, verem aşısının uygulanmaya devam edildiği ülkelerde koronavirüsün öldürme oranının aşının uygulanmadığı ülkelere göre 6 kat daha düşük olduğunu keşfetti.

Verem Aşısı Koronavirüs Ölümlerini Azaltıyor Olabilir

Koronavirüsün tedavisi ve aşıları konusunda biliminsanlar çalışmalarını sürdürürken, koronavirüsün zayıf yönlerini anlamaya yönelik araştırmalarda hız kesmeden devam ediyor. Yapılan yeni bir araştırma verem aşısı ile koronavirüs arasında bağlantı bulunabileceğini gösteriyor. Araştırmanın sonucuna göre verem aşısı uygulanmaya devam eden ülkelerde koronavirüsün ölüm oranı daha düşük seviyelerde bulunuyor.

John Hopkins Üniversitesi Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar, koronavirüsün öldürme oranı ile ülkelerin gelirleri ve yaşlılık oranı arasında bağlantı kurmaya çalıştılar. Çeşitli faktörler eklendikten sonra araştırmacılar verem aşısı ile koronavirüsün ölüm oranı arasında önemli bir ilişki keşfetti. Verem aşısı uygulayan ülkelerdeki her 1 milyon kişiye düşen koronavirüs kaynaklı ölü vaka sayısının  , verem aşısı uygulamayan ülkelerdeki sayıya göre 5.8 kat daha az olduğu görüldü. Bir milyon kişiye düşen ölüm oranlarının karşılaştırıldığı çalışmada ayrıca düşük-orta gelirli ülkelerdeki ölüm oranının 0.4, üst orta gelirli ülkelerde 0.65 ve yüksek gelirli ülkelerde 5.5 olduğu belirlendi. Bu oranların sebebi ise araştırmacılar tarafından açıklanamadı.

Yorum Yap