1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Türkiye Koronafobi Araştırmasının Sonuçları Açıklandı

Türkiye Koronafobi Araştırmasının Sonuçları Açıklandı

Üsküdar Üniversitesi'nin Türkiye genelinde gerçekleştirdiği yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili gerçekleştirdiği Türkiye Koronafobi ve Salgınla İlişkili Duygu Çalışması araştırmasının sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde koronavirüs salgınından en çok etkilenen bölgeler Ege ve Doğu Anadolu oldu.

koronavirüs
1

Üsküdar Üniversitesi, dünya genelinde etkisini sürdüren koronavirüs salgınının Türkiye’deki 81 ilde yapılan anketler sonucunda vatandaşlar üzerindeki kaygı düzeyini gözler önüne seren bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye Koronafobi ve Salgınla İlişkili Duygu Çalışması isimli araştırmanın sonuçlarına göre yeni tip koronavirüs salgınından korku ve kaygı açısından en çok etkilenen bölgeler Doğu Anadolu ve Ege bölgeleri oldu.

Türkiye Koronafobi Araştırmaısnın Sonuçları

Türkiye Koronafobi ve Salgınla İlişkili Duygu Çalışması isimli araştırmanın sonuçlarına göre ‘Koronavirüsten çok korkuyorum’ diyenlerin oranı Doğu Anadolu bölgesinde yüzde 50 ilen Ege bölgesinde ise %49 olarak kayıtlara geçti. Bu bölgeleri ise sırası ile yüzde 47-Akdeniz, yüzde 43-Marmara,İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve yüzde 41-Karadeniz bölgesi takip etti.

Akdeniz Bölgesi  ‘Koronavirüsle ilgili haberleri izlerken gergin ve endişeli oluyorum’ cümlesine %56 ile katılarak , bu alanda ilk sırada yer aldı. 81 ilde düzenlenen ankete göre katılımcıların yüzde 58’i Türkiye’yi koronavirüs salgınında gelişmiş ülkelerden daha başarılı bulduğunu belirtti. Koronavirüs sürecinde sağlık çalışanlarına yönelik düşüncelerinin olumlu seyrettiğini belirtenlerin oranının ise yüzde 82 olduğu belirtildi.

81 ilde düzenlenen koronafobi anketine katılanların yüzde 31.1’i, koruyucu ekipmana ulaşamama endişesi taşıdıklarını belirtti. Ayrıca araştırmada ekonomik sorunlar yaşama kaygısı ise yüzde 30.8 olarak belirtilirken kendi ya da çocuğunun eğitiminin aksaması endişesi ise yüzde 24.8 olarak açıklandı. Evden dilediği zaman çıkamama kaygısı yüzde 27.8, aile bireylerinin ruhsal durumlarına ilişkin endişe yüzde 27.6, fiziksel güvenliği sağlayamama kaygısı yüzde 26.6, toplumda silahlanma yaşanması kaygısı yüzde 23.4 olarak belirlendi.

Güncel koronavirüs vaka sayılarını takip etmek için : https://www.teknohabir.com/covid-19

Yorum Yap