1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs Hastalığını Ağır Geçirecek Kişileri Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirildi

Koronavirüs Hastalığını Ağır Geçirecek Kişileri Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirildi

ABD ve Çin'de görev alan bilim insanları koronavirüsle hastalanmış kişiler arasında ağır semptomlar geçirecek hastaları tespit edebilen yapay zeka geliştirdi.


2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs(covid-19) hastalığı dünya üzerinde 37 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Bilim insanları geliştirdikleri yapay zeka ile birlikte koronavirüsle enfekte olan hastalar arasından hangilerinin hastalığı ağır atlatacağını tespit edebiliyor.

Yapay Zeka Hangi Hastanın Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu Geçirebileceğini Tahmin Ediyor

ABD ve Çin’de görev alan bilim insanları yaptıkları çalışma sonucunda bugün yayınladıkları rapor ile birlikte koronavirüsle enfekte olan hastalar arasında hangi hastanın akut solunum sıkıntısı sendromu geçirebileceğini tespit edebilen yapay zeka geliştirdiklerini belirtti. Bilim insanlarının geliştirdiği yapay zeka ile ilgili açıklamalarda bulunan New York Üniversitesi Tıp Profesörü Megan Coffee, yapay zekanın hastanelerde acil servis bölümlerinde hastalara öncelik verme konusunda kolaylık sağlayabileceğini belirtti.

Geliştirilen yapay zeka, akciğerleri sıvıyla dolduran ve yakalanan hastaların yaklaşık 50’sini öldüren ciddi bir koronavirüs komplikasyonu olan akut solunum sıkıntısı sendromununun hangi hastalarda oluşabileceğini tahmin etmesini sağlayan bir kaç gösterge keşfetti. Keşfedilen göstergeler ile birlikte yapay zeka akut solunum sıkıntısı sendromunu %80’e varan doğruluk ile tahmin edebildi. Geliştirilen yapay zekanın nisan ayında kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Yorum Yap