1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs Türkiye’de 2-3 Ay İçinde Kontrol Altına Alabilir

Koronavirüs Türkiye’de 2-3 Ay İçinde Kontrol Altına Alabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüs salgınının Türkiye'de ne zaman kontrol altına alınabileceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, halkın koronavirüs salgınını engellemek amacı ile açıklanan kurallara uyması durumunda salgının 2-3 haftada pik yapabileceğini o noktadan sonra da yatay bir şekilde ilerleyeceğini belirtti.

Koronavirüsü 2-3 Ay İçerisinde Kontrol Altına Alabiliriz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel yaptığı açıklamada kurallara uyulursa koronavirüs salgınının 2-3 haftada kritik eşiğe geleceğini ve o andan itibaren o platoya (yatay duruş) dönme eşiğini yakalayabileceğimizi ve salgını 2-3 ay içerisinde tamami ile kontrol edebileceğimizi belirtti. Prof. Dr. Yamanel açıklamasında halkın kurallara ne kadar uyduğuna göre pik noktasına ulaşma süresinin değişeceğini belirtti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: “Kurallara uyup da bu 2-3 haftada bu piki kırabilecek miyiz çok önemli. Eğer biz kurallara uyarsak 2-3 haftada o kritik eşiğe gelir, kırılmayı sağlayabilirsek, yani o yükselmeden sonraki o platoya dönme eşiğini yakalayabilirsek o zaman biz ülkece başarmış olacağız. Ve böylece de 2-3 ay içerisinde de virüsü kontrol altına alma ihtimalimiz olacak. Yani işi olmayanın mutlaka evde kalması lazım ki izole olsun ve virüsten uzak kalsın.” 

Damlacıklar 8 Metreye Kadar Yayılabiliyor

Hastalığın kişiden kişiye damlacık yoluyla geçtiğinin altını çizen Prof. Dr. Yamanel, “Eğer konuşurken siz 10-15 dakika 1 metreden fazla yanaşıyorsanız karşıya bulaştırabiliyorsunuz. Ağzını kapatmıyorsanız öksürmeyle veya hapşırmayla karşıya bulaştırabiliyorsunuz. Bu nedenle özellikle tek kullanımlık mendille, öksürürken hapşırırken ağzımızı kapatmak çok önemli bir şey, eğer elimizde tek kullanımlık mendil yoksa o zaman dirsek içini kullanıyoruz. Çok şiddetli bir hapşırmayla mesela damlacığın 8 metre yayıldığını biliyoruz. Bu yayılmayı önlemek amacıyla mutlaka kurallara uymamız gerekiyor” dedi. Prof. Dr. Yamanel, beslenmenin önemini vurgulayarak konuşmasını sonladırdı.

Yorum Yap