1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Koronavirüs Kalbi de Etkileyebiliyor

Koronavirüs Kalbi de Etkileyebiliyor

Koronavirüs hakkında çalışmalarını yürüten bilim insanları, her 5 kişiden 1'inde koronavirüsün kalp rahatsızlığına sebep olduğunu keşfetti.


Koronavirüs üzerinde çalışmalar yapan araştırmacılar koronavirüsün akciğer ile birlikte kalbe de zarar verebildiğini keşfetti. Yapılan çalışmalar sonunda her 5 kişiden 1inde koronavirüs sonrası kalp hasarı kaydedildi.

Koronavirüsün Kalbi de Etkilediği Ortaya Çıktı

Koronavirüs üzerinde yapılan çalışmalar ilk başlarda virüsün akciğerleri etkilediğini gösteriyordu. Fakat yeni çalışmalar sonucunda bazı hastalarda koronavirüsün kalbi de etkileyebildiği ortaya çıktı. JAMA Cardiology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Wuhan kentinde görülen her 5 koronavirüs vakasından 1’inde kalp hasarı oluştuğu belirtildi. Kardiyologlar koronavirüsün kalbe neden etki ettiği ile ilgili çeşitli senaryolar üzerinde duruyor. Bu senaryolardan en ağır basanı ise akciğer sorunlarından kaynaklı olarak kalbin daha çok kan pompalamak için mücadele etmesi.

Diğer senaryolara baktığımız da ise ikinci senaryoda ise bazı hastalarda koronavirüsün doğrudan kalbi hedef alıyor olabileceği şeklinde iken üçüncü senaryoya göre kalp hasarının sebebi virüsü ortadan kaldırmaya çalışan bağışıklık sistemi hücreleri ile ilgili olabilir. Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi McGovern Tıp Fakültesi’nden Dr. Mohammed Madjid, koronavirüsün kalbi etkileyen tek virüs olmadığını belirtirken gribin kalp krizi riskini 6 kat arttırdığının altını çizdi.

27 Mart’ta Jama Cardiology’de yayınlanan çalışma ayrıca insanların zatürreden öte kalp komplikasyonları sebebi ile hayatını kaybettiğini gösteriyor. Çalışma, viral enfeksiyonların etki olarak kalbin kan akşını bozabildiğini, düzensiz kalp atışlarına sebep olduğu ve sonuç olarak kalp yetmezliği ile birlikte hastayı öldürdüğünü ortaya koyuyor. Dr. Erin Michos, daha önce kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde koronavirüs hastalığından sonra kalp hasarları gördüklerini söyledi. Michos, koronavirüste tipik olmayan kalp hasarının artan sayıda görüldüğünü belirtti.

Yorum Yap