1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Türk Profesör Corona Virüs Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Türk Profesör Corona Virüs Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Amerika'da görev alan Türk profesör Corona Virüsü hakkında açıklamalarda bulundu.


Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz, bütün dünyada etkisini kesmeden yayılmaya devam eden Corona virüs hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Profesör, Corona virüs hakkında bilimsel ilerlemenin çok hızlı olduğunu fakat kontrol altına alınamazsa virüsün 2-3 milyar insana bulaşabileceğini belirtti.

Sıcak Havaların Virüse Etkisi Kesin Değil

1.600 kişinin çalıştığı Amerika’da bulunan Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Derya Unutmaz, enfeksiyon hastalıkları ve insan bağışıklık sistemi konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden birisi olarak tanınıyor. Prof. Dr. Unutmaz, Türkiye’nin Avrupa ve ABD’nin aksine çok başarılı işler yaptığını belirtirken bu süreçte virüsün yayılmasını engellemenin yolunun Güney Kore gibi oldukça fazla kişiye test yapmaktan geçtiğini belirtti. Prof. Dr. Utanmaz yurt dışından gelen, bu kişilerin temas ettiği ve bütün hastane çalışanlarına test yapılması gerektiğini belirtti.

Güney Kore’nin 200 binden fazla test yaparak virüsle düzgün bir şekilde başa çıktığını belirten Profesör, Avrupa ve Amerika’nın virüs ile ilgili kararları almak konusunda oldukça geç kalındığını belirtti. Corona virüsün kontrol edilememesi durumunda 2-3 milyar insana bulaşabileceğini belirten Prof. Dr. Unutmaz, virüsün öldürme oranı düşük olsa bile sağlık sistemlerini çökertebileceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Unutmaz son olarak virüsün etkisinin sıcak havalarda azalacağını gösteren çalışmalar bulunmadığını bu yüzden halkın bilimsel uyarıları ciddiye alıp kişisel önlemlerini sıkı tutmaları gerektiğini belirtti.

Yorum Yap