1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. NES ve SNES Tasarımcısı Ve Gelişim Süreçleri:

NES ve SNES Tasarımcısı Ve Gelişim Süreçleri:

Online Oyun

NES ve SNES tasarımcısı, yaklaşık 40 yıl sonra Nintendo’dan emekli oldu.

En etkili oyun konsolu tasarımcılarından biri boyun eğiyor. Buna göre Kotaku NES ve SNES tasarımcısı Lance Barr, şirkette 38 yıl sekiz ay geçirdikten sonra Nintendo’dan emekli oldu. Nispeten az kişi adını biliyor olsa da, Nintendo için ana akım kabul görmede ve ABD’deki video oyun endüstrisini yeniden canlandırmada önemli bir rol oynamış olabilir.

Online Oyun
Online Oyun Tasarımcısı

Barr, Aralık 1982’de Nintendo’ya yarı zamanlı bir görevde katıldı, ancak en büyük izini, Famicom’u Amerikan izleyicileri için daha lezzetli hale getirmek için NES’in dışını tasarlaması istendiğinde yaptı. İstendiği gibi, “yumuşak” Japon modeline kıyasla bir stereo sistemin (VHS tarzı kartuş yükleyici ile birlikte) yanına aitmiş gibi görünmesini sağladı. Konsolun son görünümü aceleye getirilmiş olsa da CES’teki NES prototipi şık bir kablosuz makineyken, Barr ve ekibi, hem zayıf bir CES tepkisi hem de maliyet düşürücü mühendislik taleplerine dayanarak cihazı yeniden çalışmak için bir saat harcadı. Başka bir deyişle, son kırk yılda en çok tanınan elektronik parçalarından biri, hızlı bir yeniden çalışmanın ürünüydü.

Barr, bu iki erken konsolun çok ötesinde etkiliydi. Zapper hafif tabanca ve NES Max dahil olmak üzere önemli NES aksesuarlarını tasarladı. 1990’ların ortalarında tasarımın dizginlerini Nintendo genel merkezi alırken, Barr 2000’lere de damgasını vurdu Wii’nin ve onun efsanevi Nunchuk eklenti denetleyicisinin tasarımında yer aldı.

Bu ışıkta Barr, Nintendo’nun genel donanım tasarım dilini şekillendirmeye yardımcı oldu: basit, sağlam ve anında tanınabilir. Nintendo, Barr olmadan emin ellerde görünüyor, ancak ayrılışı hala uzun ve önemli bir dönemin sonunu işaret ediyor.

Yorum Yap